A cöliákia viszonylag hosszú múltra tekint vissza, régóta ismert, de a pontos időpontot nehéz meghatározni. Az első pontosabb leírások a 19. században jelentek meg, amikor a tüneteket és a búza fogyasztásával kapcsolatos problémákat figyelték meg. A betegség hivatalosan csak a 20. században kapott nevet és részletes leírást.
A kutatások és a tudományos ismeretek folyamatosan fejlődnek, és ma már lényegesen többet tudunk a cöliákiáról, mint korábban. Íme néhány jelentős mérföldkő a gluténérzékenység történetéből:
1. Ősi leírások: Az első dokumentált esetek, amelyek utólagos értelmezés szerint gluténérzékenységre utalhatnak, Kr.e. 1. századból származnak. Az ókori görög orvos, Aretaeus a Kappadókiából, említést tett egy “Koiliakos” nevű betegségről, ami hasmenést okozott, és melyről úgy vélik, hogy cöliákiára utalhatott.
2. 19. század: Samuel Gee, egy brit orvos, 1888-ban részletesen leírta a cöliákia tüneteit és felismerte a betegség étrendi összefüggéseit. Gee azt javasolta, hogy a betegeknek speciális diétát kell követniük, bár a glutén pontos szerepe akkor még nem volt ismert.
3. 20. század közepéig: A cöliákia okának megértése relatív lassan fejlődött. A második világháború alatt, egy holland gyermekorvos, Willem Dicke, megfigyelte, hogy a kenyér és más gabonafélék hiánya az élelmiszerhiány miatt javulást eredményezett a betegek állapotában. Dicke kutatásai vezettek el ahhoz az felismeréshez, hogy a glutén a probléma forrása.
4. 1950-es évek: williem Dicke és kollégái kimutatták, hogy a búza, rozs és árpa tartalmazza azokat a fehérjéket, amelyek a cöliákiás tüneteket okozzák. Ezek a fehérjék a glutén részét képezik.
5. 20. század vége és 21. század eleje: Az orvosi technológia és a molekuláris biológia fejlődésével egyre jobban megértették a cöliákia genetikai és immunológiai alapjait. Megállapították, hogy a HLA-DQ2 és HLA-DQ8 génváltozatok szerepet játszanak a betegség kialakulásában.
6. Jelenkor: Manapság a gluténérzékenység diagnózisa vérvizsgálatokkal és biopsziával történik. A cöliákia egy autoimmun betegségként ismert, és egyetlen hatékony kezelése a szigorú gluténmentes diéta.
Jogi nyilatkoza
A GLFREE szolgáltatásai nem gyógyító tevékenységek, a GLFREE Company Kft. nem nyújt egészségügyi tanácsadást, az oldalon megosztott információk nem helyettesítik az orvosi kezelést és szaktanácsokat.
A glfree.hu tartalmak tájékoztatási és oktatási célokat szolgálnak. A gluténmentes élettel kapcsolatos tudnivalók gyakran változnak, így annak ellenére, hogy mindent megteszünk, hogy a gluténmentes világ minden kérdésében naprakészen legyen a honlap, előfordulhatnak eltérések.
A glfree.hu-n megjelenő tartalom nem orvosok által összeállított tartalom, így minden esetben érdemes az egészségeddel kapcsolatos terveidet a kezelőorvosoddal megbeszélni.
Amennyiben bármelyik témához további információd van, keress minket: https://glfree.hu/glfree-kapcsolat/
Powered by FlyBuilt