Ha ismered magadat és tudod az utadat

Történt úgy, hogy részese lehettem a napokban egy tökéletesen tipikus jelenségnek, ami csak akkor van, ha ismered magadat, ismered a belső erősségeidet és tudod az utadat, tudod merre tartasz.  

Akivel történt az eset: szeretett volna valamit csinálni. Nem sikerült, nem úgy sikerült, ahogy szerette volna. Első reakciója, elkeseredés, kételkedés. Mégsem tudom ezt a valamit megcsinálni? Pedig azt hittem ehhez jó képességeim vannak.

5 perc csönd után, az történt, mint ami a nagykönyvben le van írva. Leszűrte a tanultakat belőle, stratégiát épített fel, hogyan fogja következőre csinálni. Megtalálta a megoldást, nem azonosult a kudarccal, nem húzta le magát, nem ment el a kedve az egésztől.

Az az ember, aki ismeri önmagát, tisztában van a belső erősségeivel, és tudja, merre tart, egészen más módon reagál a kudarcra vagy egy sikertelen próbálkozásra, mint az, aki nincs önazonos állapotban. Íme a főbb lelki folyamatok, amin ilyenkor végigmehet:

💡 1. Tudatos megállás – nem azonosul a kudarccal

Egy önismerettel rendelkező ember nem azonosítja önmagát a hibával. Nem gondolja azt, hogy „én vagyok a kudarc”, hanem látja, hogy valami nem sikerült, és ez külön áll tőle mint ember. Ez az első, nagyon fontos lépés: elválasztja a tettet önmagától.

🔍 2. Elemzés – tanulási lehetőségként tekint rá

Nem kerüli a fájdalmat, de nem is rágódik benne hosszasan. Ehelyett felteszi magának a kérdéseket:

  • Mi történt pontosan?
  • Mit tanulhatok ebből?
  • Hol tértem el az utamtól, vagy épp miben erősödtem?

Az önismeret segíti abban, hogy ne csak hibát, hanem visszajelzést lásson az eseményben

🛠️ 3. Visszatalálás a belső erőforrásaihoz

A belső erősségeit ismerő ember ilyenkor tudatosan kapcsolódik azokhoz a tulajdonságaihoz, amik eddig is átsegítették a nehézségeken: például kitartás, empátia, kreativitás, alkalmazkodóképesség, vagy akár a humorérzék.

Ezáltal képes stabilizálni önmagát belül – nem billen ki tartósan az egyensúlyából.

🧭 4. Újrahangolás – finomítja az irányt

Mivel tudja, merre tart, nem kérdőjelezi meg teljesen az útját, csak azt vizsgálja meg, hogy az adott lépés miért nem volt célravezető. Lehet, hogy módszert vált, időzítést módosít, vagy új szövetségest keres – de nem adja fel.

🌱 5. Belső béke és önbizalom megőrzése

Bár lehet, hogy csalódott, dühös vagy szomorú lesz, de nem veszti el a belső tartását. Tisztában van vele, hogy az út része az elakadás is. Épp ezért nem zuhan meg mélyen, nem szégyelli magát – hanem emberként, méltósággal néz szembe a helyzettel.

Összefoglalva:

Az önmagát ismerő ember így viselkedik egy sikertelen próbálkozás után:
✔️ Nem azonosul a kudarccal
✔️ Tanul belőle
✔️ Visszanyúl a belső erősségeihez
✔️ Finomítja az irányt
✔️ Megőrzi az önbizalmát és belső békéjét

Ez nem azt jelenti, hogy nem érez fájdalmat vagy kételyt – hanem azt, hogy átlát rajta. Tudja, hogy az út, amit jár, nem mindig sima, de az övé.

Ha szeretnéd, szívesen készítek ebből is egy rövidebb közösségi posztot vagy vizuális tartalmat.

SoulsScan - Ha nem sikerül valami

Önmagad felfedezése még sosem volt ilyen izgalmas.

SoulScan Navigátor:

hu_HUHungarian