Gluténmentes változókor

Gluténmentes változókor

A cöliákia 3 millió amerikait érint, és az egyik leggyakrabban előforduló, egész életen át tartó, genetikailag meghatározott betegség.

Más autoimmun betegségekhez hasonlóan a cöliákia is több nőnél fordul elő, mint férfinál. Valójában az általános népességben a nőknél két-háromszor gyakrabban diagnosztizálnak cöliákiát, mint a férfiaknál. A jelenlegi kutatások szerint a cöliákiával diagnosztizáltak 60-70%-a nő.

A cöliákiás diagnózis felállításának időpontja, a nők 40 és 60 év közötti időszakára esik.

Az elmúlt években a kutatások alapján a menopauza környékén lévő nőknél egyre gyakrabban diagnosztizálnak gluténérzékenységet vagy cöliákiát. Az 50 év körüli nők esetében a hormonális változások, például az ösztrogénszint csökkenése, növelheti az autoimmun betegségek kockázatát, beleértve a cöliákiát is.

Egyes tanulmányok szerint a változó korban lévő nők körében a cöliákia előfordulása az emésztőrendszeri tünetek megjelenése nélkül derül ki és inkább olyan egyéb tünetekkel jár, mint például fáradtság, vérszegénység vagy csontritkulás​ (Beyond Celiac)​. Ez arra utal, hogy a menopauza időszakában különösen fontos lehet a cöliákia szűrése, mivel a betegség diagnosztizálatlanul komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Miért az 50 év körüli nőknél derül ki a gluténérzékenység?

Az egyik oka, hogy a cöliákia és a gluténérzékenység tünetei az életkor előrehaladtával súlyosbodhatnak, vagy egyre nyilvánvalóbbá válhatnak. A hormonális változások, például a menopauza, megváltoztathatják az immunrendszer működését és az emésztőrendszer érzékenységét, így a gluténnel kapcsolatos problémák felerősödhetnek.

Ezen túlmenően, ebben a korban gyakrabban keresnek orvosi segítséget krónikus tünetekre, mint például emésztési problémák, fáradtság, bőrproblémák, vagy akár a csontritkulás, amelyek mind összefügghetnek a gluténérzékenységgel. Az egészségi állapot monitorozása ebben az életkorban fokozódik, így több esély van a gluténérzékenység felfedezésére is.

Ha csak a gyanú felmerül, hogy gluténérzékeny vagy, mindenképpen konzultálj az orvosoddal.

Milyen tüneteid vannak? Nézd meg GLFREE előfizetőként, hogy mik a leggyakoribb tünetek!

Kapcsolódó cikkek:

GLFREE hírek: