Mióta van gluténmentes kenyér?
Akik gluténmentes életet élnek, azért a legnagyobb változás mégis az, hogy nem ehetünk kenyeret, illetve glutént tartalmazó kenyeret és pékárut. Alternatív megoldásokkal próbálkozunk, kisebb nagyobb sikerrel.
Gluténmentes kenyeret az 1950-es évek óta gyártanak, amikor az orvosi közösség elkezdte felismerni a cöliákia és a gluténérzékenység súlyos egészségügyi hatásait. Az első gluténmentes kenyerek azonban még korlátozott minőségűek voltak, főként rizslisztből és más gluténmentes lisztkeverékekből készültek, és sok esetben állaguk és ízük nem volt megfelelő.
Azóta a gluténmentes kenyérgyártás technológiája és az alapanyagok fejlesztése jelentősen fejlődött. Az 1980-as és 1990-es évek során egyre nagyobb figyelem irányult a cöliákia kezelésére és a gluténmentes étrendre, amely új innovációkat hozott. A különböző gluténmentes lisztek (például kukorica-, rizs-, hajdina- és mandulaliszt) mellett különböző adalékanyagokkal és technikákkal sikerült javítani az állagot, ízt és eltarthatóságot.
Az utóbbi két évtizedben, a gluténmentes étrend elterjedésével, a növekvő cöliákiás és nem cöliákiás gluténérzékenyeknek köszönhetően, egyre több élelmiszerüzlet, specializált pékség és élelmiszeripari vállalat kezdett magasabb minőségű és változatos gluténmentes kenyereket gyártani, így ma már széles választék áll rendelkezésre. Arról ne is beszéljünk, hogy a gluténmentes közösség folyamatosan próbálkozik azzal is, hogy otthon süti magának az egyre jobb gluténmentes kenyereket és pékárut azzal a céllal, hogy minél egészségesebben tudjon táplálkozni.